poniedziałek, 12 lutego 2018

Astry peoniowe chińskie, inaczej gwiazdosze chińskie (Callistephus chinensis)

Astry peoniowe chińskie, inaczej gwiazdosze chińskie (Callistephus chinensis) swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do peonii. Są w związku z tym chętnie wybierane są na rabaty i do wazonów. Znajdują się w czołówce najchętniej wybieranych kwiatów ozdobnych.

To rośliny jednoroczne, wysiewane, które zostały sprowadzone z Azji – Chin i Japonii, zalicza się je do rodziny astrowatych. Ich proste pędy są zakończone foremnymi, kulistymi kwiatostanami w kolorze żółtym w prezentowanej odmianie. Ich płatki są zagięte ku środkowi, dlatego też ich kwiatostany są podobne. Wysokość rośliny to średnio 60-70 centymetrów.



Zastosowanie

Astry peoniowe sadzone są na rabatach, efektownie prezentują się w grupach. Są używane oprócz tego jako rośliny cięte – do wazonów, bukietów i kompozycji kwiatowych.

Uprawa

Nasiona wysiewa się w marcu lub w kwietniu do inspektu albo rozsadnika. Roślinę po zakiełkowaniu należy przerwać albo przepikować. Sadzonki wysadza się do gruntu od połowy maja w odległości co 10-20 centymetrów. Można też wykonać siew bezpośrednio do ziemi w końcu kwietnia lub na początku maja. Astry najlepiej rosną w glebie średnio wilgotnej, żyznej i wymagają nasłonecznionego stanowiska. Kwitną od lipca do jesiennych przymrozków. Można je przesadzać nawet w okresie kwitnienia, ale nie powinno się sadzić ich w tym samym miejscu każdego roku.

Astry peoniowe chińskie (Callistephus chinensis) łososiowy

Astry peoniowe chińskie (Callistephus chinensis) w rzadko spotykanej odmianie łososiowej. Przypominają do złudzenia peonie ze względu na swoje kuliste kwiatostany. Są przez to często wybierane są na rabaty i do wazonów.

Astry to ozdobne rośliny jednoroczne, astrowate, sprowadzone z Azji – Chin i Japonii. Mają wzniesione i gęsto ulistnione łodygi, jajowate i ząbkowane liście, kuliste kwiatostany w kolorze łososiowym – delikatnym różu. Występują także w wielu innych barwach. Wysokość rośliny to 60-70 centymetrów.



Zastosowanie

Astry chińskie peoniowe sadzone są głównie rośliny rabatowe, ładnie prezentują się w grupach – są wielokolorowe, kwitną obficie i aż do jesieni. Są używane ponadto jako rośliny cięte – do wazonów, bukietów i kompozycji florystycznych.

Uprawa

Nasiona wysiewa się w marcu albo w kwietniu do inspektu albo rozsadnika. Roślinę po wzejściu pod osłoną należy przerwać albo przepikować. Sadzonki wysadza się do gruntu od połowy maja w odległości co 10-20 centymetrów. Można też wykonać siew bezpośrednio do ziemi w końcu kwietnia lub z początku maja. Astry wymagają gleby średnio wilgotnej, żyznej i słonecznego stanowiska. Zachwycają kwiatami od lipca do jesiennych przymrozków. Można je zmienić ich miejsce nawet w okresie kwitnienia, ale nie powinno ono powtarzać się co roku.

Aster pomponowy (Callistephus chinensis)

Aster pomponowy (Callistephus chinensis) w odmianie Gusford Supreme to efektowne kwiaty o trzech kolorach – na zewnątrz bordowy, od środka białym oraz żółtym. Doskonale nadają się na rabaty oraz do wazonów. Przyciągają wzrok swoim niecodziennym wyglądem.

Astry są roślinami wywodzącymi się z Chin oraz z Japonii. Teraz stosowane są na całym świecie jako ozdobne rośliny jednoroczne. Wyróżniają się prostymi łodygami z ząbkowanymi liśćmi, a także kwiatostanami w formie koszyczków o zwartych płatkach, które przypominają małe pomponiki. Astry pomponowe dochodzą do około 50 centymetrów wysokości.



Zastosowanie

Głównie wykorzystywane są na rabaty – astry pomponowe sadzone w grupie wyglądają najładniej. Także mogą być stosowane na bukiety i do wazonów, ponieważ na długo zachowują świeżość.

Uprawa

Nasiona wysiewa się w marcu albo w kwietniu do inspektu albo rozsadnika. Roślinę po wzejściu pod osłoną należy przerwać albo przepikować, gdy mają po 2 liście. Sadzonki wysadza się do gruntu od połowy maja w rozstawie 20×40 centymetrów. Można też wykonać siew bezpośrednio do ziemi w końcu kwietnia lub z początku maja. Astry wymagają gleby średnio wilgotnej, żyznej i słonecznego stanowiska. Zachwycają kwiatami od lipca do jesiennych przymrozków. Można je zmienić ich miejsce nawet w okresie kwitnienia, ale nie powinno ono powtarzać się co roku.